Kričíme hlasnejšie než všetci ostatní

Autor: Imrich Rešeta ml | 15.10.2012 o 12:12 | Karma článku: 15,59 | Prečítané:  1175x

Čo som videl v sobotu, ma presvedčilo o tom, že akokoľvek sa predstavitelia lavicového zmýšľania hrajú na svedomie národa, prípadne Bratislavy, predsa len sú pokrytecké figúrky.

Môj uhol pohľadu je v tomto prípade jasný. Na jednej strane je Oskar Dobrovodský, ktorý má dlhodobé problémy s neprispôsobivými susedmi. Dlhé roky volá po pomoci od štátnych orgánov, obrátil sa aj na predstaviteľov ľudsko-právnych organizácií. Výsledok je známy, nič sa nestalo. Štát zlyhal, aktivisti tiež, pričom reagovali spôsobmi typu „Nemáme financie na vycestovanie do Malaciek. Nie sme financovaní štátom.“ (Inštitút ľudských práv), „Napečte im koláče a skúste sa ospravedlniť“ (Generácia 89).

Jediný, kto sa pána Dobrovodského ako tak zastal a vydržalo mu to, je Marián Kotleba. Akokoľvek s jeho zmýšľaním a aktivitami nemusím súhlasiť, je to človek, ktorý dokázal prebudiť verejnosť. Nanešťastie dal muníciu kaviarenským záchrancom slobody, ktorí majú konečne obrovský argument proti Dobrovodskému, pretože teraz už „nemajú chuť sa jeho problémami zapodievať“. Kde však boli tie dlhé roky?

No vráťme sa k jadru veci. Ak majú aktivisti problém s Kotlebom, fajn, ale kto potom má zasiahnuť, štát? Ten štát, ktorý prežíva pod dohľadom goríl? Zrazu je ten štát, proti ktorému aktivisti protestujú, lepší než Kotleba?

Michal Havran napísal, že odpor proti sobotňajšiemu pochodu nie je pre aktivistov alebo profesionálnych demonštrantov, ale pre Bratislavčanov. Zaujímavá selekcia, ktorá je vlastne ľavici pomerne blízka. Ak sa dlhoročný problém deje mimo hlavného mesta, je to problém Oskara Dobrovodského. Keď ho prenesie do metropoly, už sa majú angažovať miestni, vytlačiť protestujúcich von, vytiahnuť padací most a vylievať z hradieb rozpálenú smolu. Neodpustím si poznámku, že v jednom šíku sa za rameno europoslankyne Moniky Beňovej držal Robert Mihály, profesionálny demonštrant, ktorý bojoval už so sochou Svätopluka či Gorilou. Pani Beňovej odporúčam napríklad jeho blog Boj proti ficoizmu je boj proti zločinu!

Tak ako, Bratislavčania, boli ste protestovať proti demonštrácii? Asi nie, na fotkách som vás nevidel veľa. Neupieram vám právo na prejavenie názoru, no ak voláte, že ste tolerantné mesto, a preto Dobrovodského pochod u vás nemá miesto, je mi z toho na zvracanie. A to už sa ani nepokúšam hľadať medzi vami Michala Hvoreckého, ktorý horlil za to, že ak sa Oskar Dobrovodský nedištancuje od Kotelbu, vlastnou hruďou pôjde brániť Bratislavu. Dobrovodský tak urobil a ja som očakával, že Michal príde a podporí ho. Ale žiaľ nebol dostatočný chlap. On vlastne už riešenie situácie ukázal. Keď mal za susedov narkomanov, odsťahoval sa. Máme si z neho všetci brať príklad, to je občianska statočnosť, po ktorej sa tak volá?

Rozmýšľam nad tým, kam sa podelo ono slávne „Nesúhlasím s vami, ale urobím všetko pre to, aby ste sa mohli vyjadriť.“ V ľavicovom ponímaní to je skôr „Nesúhlasím s vami a urobím všetko pre to, aby ste svoj názor nemohli povedať. Prípadne vás prekričím.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?